Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Zkroťte náklady na provoz Azure

Miroslav Šraga 0

Jedním z nejdůležitějších faktorů, které zákazníci řeší při rozhodování, zdali je výhodnější cloud nebo vlastní infrastruktura, jsou peníze. Pojďme se společně podívat na pár tipů a triků, jak držet náklady pod kontrolou.

Lokalita

Při rozhodování, v jakém datovém centru budete infrastrukturu provozovat mějte na paměti, že každé datové centrum může nabízet stejnou službu za jinou cenu. Zároveň myslete na možné latence a zohledněte také vzdálenost datového centra.

         Příklad: Rozdíl mezi Západní a Severní Evropou u instance B2S je 1,75 US / měsíc   

Automatizujte

Výhodou cloudových služeb je možnost platit jen za služby, které využíváte. Zajistěte si díky službám Azure Automation, že vaše systémy budou k dispozici právě tehdy, kdy je potřebujete. A když systémy nejsou potřeba? Tak je jednoduše vypněte.

Rada: pokud neautomatizujete, vypínejte systémy z Azure portálu, nikoliv z operačního systému. Ujistěte se, že u systému je informace „Deallocated“ – v takovém případě za výkon neplatíte.

Rezervované instance

Pokud víte, že některé systémy budete provozovat dlouhodobě, zarezervujte si výkon na 1 nebo 3 roky a dosáhněte úspory cca 23 či 44 %.

TIP: rezervované instance se nevážou na konkrétní VM, lze je průběžně měnit, a dokonce i zrušit

Používejte platformní služby nebo software jako službu

Například pro provoz webových aplikací zvažte použití Azure Web Apps namísto nasazení a provozu VM s webovým serverem. Mimo jiné ušetříte i na operativě.

TIPY:

  • namísto instalace SMTP serveru zkuste použít SendGrid
  • namísto instalace poštovního serveru zvažte Exchange Online (Office 365)
  • namísto instalace souborového serveru zvažte online služby Sharepoint, OneDrive, Teams (Office 365)
  • pokud potřebujete provozovat DFSR, zvažte nasazení Azure Files

Volba vhodného typu VM je důležitá

Zvolit správný typ stroje je velmi důležité. Je dobré si uvědomit, jaké zátěži budou stroje vystaveny a podle toho zvolte typ:

  • Série B – pro nesouvislý workload, vhodné pro obecné použití
  • Série D – pro kontinuálně vytěžovaný server, ne nutně náročný na procesorový výkon
  • Série E – vhodné pro provoz databází

TIP: vyzkoušejte kalkulačku azureprice.net, ve které přehledně uvidíte ceny jednotlivých typů VM napříč regiony.

Databáze

Pokud provozujete databáze MS SQL nebo vyvíjíte aplikace, které komunikují s MS SQL, zvažte, jestli by nebylo vhodnější použití Azure SQL.

Použijte vlastní licence

Azure Hybrid Benefits vám umožní ušetřit (až 40 % dle regionu) tím, že na virtuálních počítačích použijete vlastní licence Windows Server Datacenter nebo Standard se Software Assurance (nebo Windows Server Subscribtions). Díky tomuto modelu zaplatíte pouze za výkon.

Udržujte pořádek

Aby byl provoz služeb transparentní a bylo možné se jednoduše zorientovat v nákladech, je nutné zavést pravidla pro ty, kteří se o infrastrukturu starají. Dovedete si asi představit, jak vypadá prostředí po roce provozu, bez jasně daných pravidel. Například:

  • používejte Resource Groups pro každý systém nebo službu. Aby bylo jasné, které části infrastruktury k sobě logicky patří
  • Zaveďte a standardizuje používání tagů, které vám zjednoduší orientaci a na jejichž základě můžete stavět třeba reporting
  • Když mažete, mažte důkladně. Často se stává, že správce připojí dočasně disk, a ten ve výsledku pak leží zapomenutý, nepřipojený a placený

Azure Storage Emulator

Vyvíjíte aplikace pro Azure? Azure Storage Emulator vám zprostředkuje prostředí, které vám lokálně nasimuluje služby typu Blob, Queue a Table, aniž byste za ně museli platit. Pro vývojáře ideální.

Pracujte s rozpočty

Funkce „Budgets“ na úrovni subscribce nebo na úrovni Resource Group vám umožní hlídat jak celkovou spotřebu, tak spotřebu prostředků nad konkrétním systémem. Nastavte si upozornění, že se vaše spotřeba blíží hraniční hodnotě.

Miroslav Šraga, DataClue

O DataClue

Pomáháme řídit IT a procesy

DataClue tvoří profesionálové v oblasti ICT, kteří se dlouhodobě pohybují na IT trhu po celém světě. Naší vizí je „dělat IT jinak, lépe“. Řešení stavíme na moderních technologiích. Používáme Microsoft 365, Azure a Freshdesk ke zjednodušování firemních ekosystémů. Implementujeme inovativní technologie ukládání a zálohování dat, aplikujeme automatizovaná řešení, pečujeme firmám o IT.

Naše společnost se zaměřuje na poskytování produktů a služeb nejvyšší kvality. Neustále udržujeme partnerství DellEMC Gold Partner, Microsoft Silver Partner a v oblasti implementace helpdesk nástroje Freshdesk jsme se stali Preferovaným Partnerem pro ČR a SR.

Komentáře jsou uzavřeny.